kalendarz zajęć

Od listopada zmieniamy miejsce zajęć Karuzeli sztuki – przenosimy się do Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12! Zajęcia będą odbywały się w komfortowej sali oratorium. Zapraszamy do zapisów!

listopad

16 listopada, Nowoczesny i dawny design w sztuce użytkowej 

Podczas warsztatów opowiemy o tym, czym są designerskie przedmioty oraz jak wykorzystuje się je w życiu codziennym. Poznamy pierwszych designerów, którzy tworzyli przedmioty użytkowe już w XVII wieku oraz współczesnych projektantów i fantazyjne obiekty przez nich stworzone. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym był ruch Arts and Crafts oraz „Malafor”. Poznamy małe i duże dzieła sztuki artystów polskich i zagranicznych. Zajęcia manualne będą związane ze stworzeniem przy pomocy instruktorów przedmiotów użytkowych inspirowanych dawnym i współczesnym designem.

 

23 listopada, zajęcia z cyklu Strefa czytania

Warsztaty z cyklu Strefa czytania powstają we współpracy z różnymi polskimi wydawnictwami dziecięcymi. Tym razem wraz z wydawnictwem niezwykłych audiobooków BUKA zaprosimy dzieci na słuchowisko trzech historii: Cudowny dzban, Korczak i Był sobie król. Porozmawiamy o różnych rodzajach przestrzennych książek i instalacjach opatrzonych narracją. Ta wizualna opowieść stanie się wstępem do działań praktycznych, w ramach których dzieci stworzą ilustracje do wysłuchanych bajek. Nie będą to jednak zwykłe ilustracje, ale przestrzenna, ruchoma instalacja.

 

——-

W październiku zapraszamy dzieci z opiekunami na nasze dwa warsztaty otwarte w „Chatce Żaka”. Prosimy o zapisy 🙂 Poza tym odwiedzimy dwukrotnie Szkołę Podstawową nr 14 w Lublinie.

Październik-2014

5.10.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
„Biżuteria z koszulek”

Warsztaty będą poświęcone różnego rodzaju ozdobom i biżuterii, opowiemy o ciekawych formach zdobienia ciała i ubioru w różnych kulturach i epokach, o tym jaką rolę spełniała biżuteria kiedyś i teraz, pokażemy współczesne awangardowe projekty biżuterii. Podczas warsztatów dzieci wykonają autorskie naszyjniki z bawełnianych tkanin.

19.10.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
”Strefa czytania”

Podczas zajęć dzieci wysłuchają książkowej opowieści, o której będziemy następnie rozmawiać, próbując ją twórczo zinterpretować. W części praktycznej dzieci będą pracować nad kreatywnym, obrazowym rozwinięciem zagadnienia poruszanego w książce. Zajęcia z cyklu Strefa czytania i Bajkoczytanki prowadzimy we współpracy z najciekawszymi wydawnictwami literatury dziecięcej w Polsce.

 

—–

 

Karuzela sztuki wraca do Chatki Żaka po wakacjach! W lipcu i sierpniu bywaliśmy w różnych ciekawych miejscach – na Moście Kultury i w Centrum Kultury, było radośnie i twórczo. Od września wracamy do naszego stałego programu – zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na nasze otwarte zajęcia w Chatce Żaka, poza tym pojawimy się także w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym i w lubelskich szkołach podstawowych. Zapraszamy do zapisów oraz do śledzenia aktualności na stronie na facebooku.

 

wrzesien-kalendarz

7.09.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
„Podróż do dekoracyjnego świata”

Zajęcia teoretyczne i warsztatowe będą związane z fantazyjną ornamentyką secesji i art déco,  porozmawiamy o różnych sposobach zagospodarowania przestrzeni w sztukach wizualnych, we wzornictwie i architekturze. Pojawią się faliste linie i formy geometryczne, świat tańczących, miękkich roślin i syntetyczne obiekty. Podczas warsztatów dzieci wykonają autorskie wzory na zakładkach, które z powodzeniem posłużą podczas lektury.

14.09.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
”Futurystyczne domy i ich mieszkańcy”

Część teoretyczna będąca wprowadzeniem do zajęć warsztatowych przybliży dzieciom futurystyczne miasta przyszłości i ich architekturę. Na zajęciach nie zabraknie również najważniejszych bohaterów bajek pochodzących z przyszłości. W części warsztatowej wykonamy wspólnie instalację oraz małych mieszkańców, którzy zamieszkają w naszym magicznym domu:)

21.09.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
”Sztuka i przemysł”

Co się stanie jeśli połączy się dzieło sztuki z technologią, inżynierią i naukami ścisłymi? Z pewnością niezwykłe rzeczy. Na zajęciach będziemy opowiadać o różnych spotkaniach sztuki z przemysłem, począwszy od Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach w 1966 roku i serii Biennale Form Przestrzennych w Elblągu po współczesne realizacje z pogranicza sztuki i techniki. Podczas zajęć dzieci stworzą własne instalacje.

28.09.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
”Sztuka chlapana” (Informel/ Action painting)

Zajęcia teoretyczne wprowadzą dzieci do świata malarstwa abstrakcyjnego gdzie wszelkie reguły według których powinno się tworzyć dzieło sztuki przestają istnieć, a najważniejszy staje się malarski gest!  Najmłodsi poznają bliżej twórczość takich artystów jak: Jackson Pollock czy Małgorzata Starowieyska. Na zajęciach plastycznych wyzwolą twórczą energię tworząc przy pomocy pryskającej farby swoje własne dzieło sztuki! Będzie ono inspirowane ważnym wydarzeniem z życia dziecka.

 

———–

 

W czasie wakacji odbędą się specjalne, plenerowe warsztaty Karuzeli sztuki! Karuzela emigruje z Chatki Żaka na Most Kultury przy ul. Zamojskiej! Serdecznie zapraszamy, chętnych prosimy o zapisy pod naszym stałym adresem mailowym: karuzela.sztuki@op.pl. Rozpoczynamy sezon wakacyjny piknikiem rodzinnym na Moście Kultury już w sobotę 28 czerwca. W niedzielę odbędą się pierwsze zajęcia na moście.

Po wakacjach znów zapraszamy do Chatki Żaka, będziemy także odwiedzać szkoły i szpital DSK. Do zobaczenia!

 

CZERWIEC-aktual

kalendarz-lipiec

 

11.06.2014 | godz. 17.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
„Dizajnerskie zabawki – Przytulanka z gałganka” W części teoretycznej zajęć dzieci poznają tajniki kolekcji znajdujących się w Muzeum Zabawkarstwa czy Muzeum Dobranocek. Zajęcia przybliżą im przedmioty kolekcjonerskie takie jak: lalki porcelanowe czy ugly dolls. Na zajęciach warsztatowych najmłodsi wykonają przy pomocy rodziców swoje własne zabawki z resztek materiałów lub starych ubranek. Udekoruję je kolorowymi włóczkami guzikami i koralikami.

——-

Karuzela na moście

Karuzela na moście to cykl warsztatów edukacyjnych o sztuce, który jest plenerowym rozwinięciem projektu Karuzela Sztuki – z ramienia stowarzyszenia „Otwarta Pracownia” w Lublinie prowadzą go Agnieszka Chwiałkowska, Eliza Galey i Marta Ryczkowska. Wstęp jest wolny, zapraszamy dzieci w wieku 6-13 lat, prosimy o zapisy pod adresem mailowym: karuzela.sztuki@op.pl.

 

28 czerwca 2014 | g. 11.00 | Piknik rodzinny Karuzeli sztuki | Most Kultury

Karuzela na moście rozpocznie się piknikiem rodzinnym, który będzie jednocześnie spotkaniem zapoznawczym z mieszkańcami dzielnicy. Podczas pikniku zespół Karuzeli sztuki opowie o sobie i o planowanych warsztatach. W programie znajdą się atrakcje dla dzieci i poczęstunek.

29 czerwca | g. 16.00  | Historie i uroki dzielnicy | Most Kultury

Pierwsze warsztaty Karuzeli na moście dotyczą najbliższego otoczenia czyli ulicy Zamojskiej – pojawią się ciekawe historie i anegdoty z życia miasta, opowieści o słynnych miejscach i obiektach, takich jak Lubelskie Zakłady Graficzne, Pałac Biskupi, Dawny pałac Wrońskich, Pałac Sapiechów i dawnych budynkach przemysłowych. Dzięki archiwalnym fotografiom przeniesiemy się do dawnego Lublina. Opowieści o miejscach współczesnych i nieistniejących staną się inspiracją dla działań warsztatowych, podczas których uczestnicy zajęć i ich rodzice własnoręcznie opracują symbole i znaki graficzne, które przeniosą na lniane torby w technice szablonu. Efektem zajęć będą unikalne eko torby z autorskimi symbolami okolicy Mostu Kultury.

10 lipca (czwartek) | godz. 17.00 | Bajko-czytanki  cz.I | Most Kultury

Zajęcia będą dotyczyły wybranej pozycji ze współczesnej literatury dziecięcej, wspólnie z dziećmi wnikniemy w jej świat, poznamy bohaterów, stworzymy autorskie ilustracje i wariacje wizualne dotyczące poruszanych problemów.

11 lipca (piątek) | godz. 17.00 | Kolorowe magnesy | Most Kultury (przeniesione do sali czarnej w Centrum Kultury)

W trakcie zajęć dzieciaki poznają nietypowe obiekty artystyczne, które zostały stworzone z produktów spożywczych takich jak owoce, warzywa czy czekolada. Dowiedzą się czy kompozycja stworzona z jedzenia może działać na nasze zmysły i zostać dziełem sztuki. W trakcie drugiej części spotkania dzieci stworzą z rodzicami kolorowe magnesy inspirowane smakowitymi kompozycjami przy użyciu modeliny o różnych fakturach.

12 lipca (sobota) | godz. 11.00 | Figury z tektury | Most Kultury (przeniesione do sali czarnej w Centrum Kultury)

Zajęcia koncentrują się na modernistycznych osiedlach, nietypowych przykładach mostów i wiaduktów. Dzieciaki poznają różne sposoby przedstawienia tych budowli występujące w sztukach wizualnych i w architekturze. Wspólnie odwiedzimy Florencję, Singapur i Indie. Warsztat plastyczny inspirowany częścią teoretyczną z użyciem niecodziennych rozwiązań technicznych  i różnorodnych technik plastycznych.

13 lipca (niedziela) | godz. 16.00 |  Sztukowanie miasta rzecz o sztuce w przestrzeni, land art i eko art | Most Kultury

Co może powstać z rzeczy, które na co dzień wyrzucamy? Czy z rzeczy naturalnych takich jak kamienie czy słoma można stworzyć dzieło sztuki? Na te i wiele innych pytań wszyscy uczestnicy zajęć poznają odpowiedź w trakcie spotkania związanego z przestrzenią miasta. Podczas warsztatów powstaną instalacje z rzeczy niepotrzebnych.

17 lipca (czwartek) | godz. 17.00 | Literowe obrazy | Most Kultury

Zajęcia teoretyczne będą dotyczyły zagadnień związanych z połączeniem warstwy wizualnej z tekstem. Ukażą w jaki sposób dwie sfery: słowa pisanego oraz obrazu przenikają się w działaniach twórczych. Warsztat plastyczny inspirowany będzie częścią teoretyczną z użyciem niecodziennych rozwiązań technicznych  i różnorodnych technik plastycznych.

18 lipca (piątek) godz. 17.00 | Folklor w sztuce dawniej i dziś | Most Kultury

Podczas zajęć dzieci przekonają się, że ludowe wycinanki, tradycyjne stroje i inne elementy tradycji są wciąż żywotnym elementem, chętnie eksplorowanym przez kulturę popularną i modę (kolekcje Arkadiusa). Warsztat plastyczny inspirowany będzie częścią teoretyczną z użyciem niecodziennych rozwiązań technicznych  i różnorodnych technik plastycznych.

19 lipca (sobota) godz. 11.00 | Tańce w sztuce | Most Kultury

Warsztaty będą dotyczyły różnych ujęć tańca w malarstwie, rzeźbie i filmie. Warsztat plastyczny inspirowany będzie częścią teoretyczną z użyciem niecodziennych rozwiązań technicznych  i różnorodnych technik plastycznych.

20 lipca (niedziela) godz. 16.00 | Bajko-czytanki  cz.II | Most Kultury

Zajęcia będą dotyczyły wybranej pozycji ze współczesnej literatury dziecięcej, wspólnie z dziećmi wnikniemy w jej świat, poznamy bohaterów, stworzymy autorskie ilustracje i wariacje wizualne dotyczące poruszanych problemów. Zajęciom będzie towarzyszyła cukierkowa akcja z Pszczółką.

 

 

 

———

 

maj kalendarz

 

Zapraszamy serdecznie do zapisów na nasze najbliższe majowe warsztaty w Chatce Żaka  – już 18 maja oraz na wyjątkowe wydarzenie w wigilię Dnia Dziecka, 31 maja – Czytankowo!

10.05.2014| Szkoła Podstawowa nr 48, ul. Jana Kasprowicza 112 (Hajdów-Zadębie)
„Zielony dom”

Część teoretyczna zajęć przybliży dzieciom najwspanialsze przykłady architektury miejskiej i nie tylko! Najmłodsi poznają również najnowsze designerskie projekty współczesnej architektury zieleni, która niewątpliwie będzie stanowiła inspiracje dla zajęć warsztatowych. W części plastyczne powędrujemy do świata ogrodów w których mieszkają różne stwory.

18.05.2014 | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka
„Smaczna sztuka”

Zajęcia teoretyczne i warsztatowe będą związane z niezwykłym zjawiskiem jakim jest food design oraz festiwale food art. Czy myślicie, że z produktów spożywczych takich jak owoce, warzywa, czekolada czy żelki może powstać unikatowe dzieło sztuki? Przyjdźcie do nas a przekonamy Was o tym! Dzieci z owoców i warzyw będą mogły zaprojektować na talerzach smakowite kompozycje.

21.05.2014 | Biblioteka Gminna, ul. Głuska 138 (Głusk)
”Malowane słowa”

Zajęcia dotyczą łączenia warstwy wizualnej z tekstem, pokazują w jaki sposób dwie sfery – słowa pisanego oraz obrazu – przenikają się w działaniach twórczych. Prezentacja multimedialna obejmuje różne przykłady dzieł, które łączą tekst i obraz, m.in. dzieła pop artu w wydaniu Eda Rushy, Jenny Holzer, Andy Warhola, a także Krzysztofa Wodiczki i innych polskich artystów. Dzieci poznają różne techniki działań na pograniczu poezji i sztuk wizualnych. Warsztat twórczy będzie polegał na stworzeniu kompozycji z powycinanych słów z gazet. Wycięte słowa użyte w nowym kontekście nabiorą nowego znaczenia.

27.05.2014 | Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Antoniego Gębali w Lublinie

31.05.2014 | 15.00 -18.30 | Czytankowo – co kryje się za kurtyną | wydarzenie specjalne

Dzień dziecka nie musi być tylko raz do roku. Dlatego już 31 maja lubelski artysta Przemysław Buksiński i Karuzela Sztuki zabiorą dzieciaki w świat bajkowej przygody! Słuchając i oglądając inscenizowane baśnie najmłodsi poznają przygody niezwykłych bohaterów i nowych przyjaciół, którzy będą nam towarzyszyć w trakcie warsztatu plastycznego. Wychodząc naprzeciw dziecięcym marzeniom wspólnie stworzymy teatrzyk światła i cienia!


 

kwiecień-kalendarz

 

5 kwietnia (sob) |  Szkoła Podstawowa nr 48, ul. Jana Kasprowicza 112 (Hajdów-Zadębie)

„Portrety i autoportrety”
Zajęcia dotyczą zagadnienia portretu i autoportretu w sztuce. Zastanawiamy się, dlaczego artyści tworzą własne wizerunki, jakiś środków używają w tym celu, kim są osoby, które portretują. W części teoretycznej zostają przedstawione dzieje portretu oraz opowieść o wizerunku. Na warsztatach praktycznych dzieci wraz z instruktorami z kolorowych papierów i farb wykonają maski, dzięki którym wcielą się w inne osoby, pokażą różne charaktery. Prace inspirowane będą obrazami przedstawionymi w części teoretycznej.

13. 04.2014  | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka

„Ale jaja!”
Wszystkie małe i duże dzieci kochają święta! Ale czy znają przekazy dotyczące tradycji Wielkanocy i związaną z nim symbolikę jajka, którą tak często artyści posługują się w swoich obrazach?  Część teoretyczna w poważny a zarazem zabawny sposób przybliży i pokaże najmłodszy związki i znaczenie piękna Wielkiej Nocy ze sztuką. Warsztat plastyczny będzie związany z stworzeniem przez dzieci ich własnych ozdób wielkanocnych.

27. 04.2014  | godz. 16.00 | ACK UMCS Chatka Żaka

„Słowo – obraz”
Zajęcia dotyczą łączenia warstwy wizualnej z tekstem, pokazują w jaki sposób dwie sfery: słowa pisanego oraz obrazu przenikają się w działaniach twórczych. Prezentacja multimedialna obejmuje różne przykłady dzieł, które łączą tekst i obraz, m.in. dzieła pop artu w wydaniu Eda Rushy, Jenny Holzer, Andy Warhola, a także Krzysztofa Wodiczki i innych polskich artystów. Dzieci poznają różne techniki działań na pograniczu poezji i sztuk wizualnych. Warsztat twórczy będzie polegał na stworzeniu własnej kompozycji, która zostanie namalowana na koszulkach.

29 kwietnia | Biblioteka Gminna, ul. Głuska 138 (Głusk)

„Krajobrazy”
Zajęcia koncentrują się wokół zagadnień pejzażu -€“ różnych form obrazowania natury i metod, jakimi posługiwali się twórcy by uzyskać zamierzony efekt. Pejzaż zostanie zaprezentowany jako motyw wywołujący i oddający pewien stan emocjonalny, jako sposób widzenia świata warunkowany różnymi czynnikami. Warsztaty będą praktycznym rozwinięciem opowieści, dzieci pod opieką instruktorek wykonają barwne kolaże przedstawiające wyobrażone krajobrazy. Z wycinków gazet, papierów i za pomocą własnych palców zanurzanych w farbie powstanie nowy świat.


 

marzec-kalendarz

PRZYJMUJEMY ZAPISY NA DODATKOWE ZAJĘCIA W MARCU W ACK CHATKA ŻAKA 18 MARCA O 17.00! SERDECZNIE ZAPRASZAMY 🙂

09. 03.2014  | godz. 16.00  | ACK UMCS Chatka Żaka

„Graffiti”
Czy dzieło sztuki może powstać na ulicy? Czy może być większe od zwyczajowego obrazu malarskiego? Część teoretyczna zajęć poruszą temat graffiti funkcjonującego w współczesnych czasach jako nowy rodzaj miejskiego dzieła sztuki. Najmłodsi dowiedzą się gdzie i po co powstają murale miejskie oraz po co tak naprawdę robi się grafity. Poznają bliżej twórczość takich artystów jak: Jean-Michel Basquiat czy Bansky. Warsztat plastyczny będzie polegał na stworzeniu przez dzieci autorskiego projektu grafiki, który posłuży jako szablon, który razem odbijemy na płóciennych torbach oraz na koszulkach dzieci!

11.03.2014  | godz. 13.30 – 15.30 | Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Skrzydła”, ul. Szmaragdowa 1  (Czuby płd) 

„Wyprawa do świata malarstwa” (Pointylizm )
Na zajęciach dzieci dowiedzą się na czym polega tajemnicza technika nazwana pointylizmem i w jaki sposób posługiwali się nią artyści. Poznają najważniejszych przedstawicieli neoimpresjonizmu dowiadując się dlaczego wywrócili dotychczasowy świat malarstwa do góry nogami! Podczas warsztatów powstaną pejzaże, portrety i inne kompozycje wykonane dłońmi a dokładnie opuszkami palców umoczonych w farbach.

13.03.2014 | godz. 11.00 – 13.00 |  Szkoła Podstawowa nr 45, ul. Radzyńska 5 (Czechów)

„Odbijane obrazy” (frottage) 
Dzieła powstają w różny sposób – nieraz wystarczy podłożyć pod kartkę papieru przedmiot o wyrazistej fakturze: korę drzewa, monetę czy fantazyjny kształt wycięty z tektury i zarysować ją miękkik ołówkiem by naszym oczom ukazała się niezwykła rysunkowa kraina form. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, na czym polega technika frottage i którzy artyści ją stosowali. Poznają tajniki frottage’u Maxa Ernsta i Eugeniusza Geta Stankiewicza. W trakcie warsztatów dzieci ze starych monet z lat 70-tych stworzą odbijane, kolorowe, abstrakcyjne  kompozycje. Obrazy zostaną oprawione w tekturowe ramki i trafią do naszego muzeum!

16. 03.2014   | Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Antoniego Gębali w Lublinie

„Mój tajemniczy ogród”
Zajęcia przybliżą dzieciom najpiękniejszą baśń Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” oraz jej reminiscencje w świecie sztuki. Dzieci poznają również najróżniejsze designerskie projekty współczesnych ogrodów, które niewątpliwie staną się inspiracją dla zajęć warsztatowych. W części plastycznej powędrują do świata ogrodów, w którym rosną jedynie wyjątkowe, stworzone przez nich  kwiaty!   W zaprojektowanym przez prowadzące labiryncie ustawią wykonane przez siebie z plasteliny stwory oraz rośliny.

18. 03.2014 | godz. 17.00  | ACK UMCS Chatka Żaka

Przestrzeń obrazu”
Zajęcia pokazują w jaki sposób tradycyjny obraz wychodzi poza dwa wymiary – za pomocą iluzji, przekroczenia płaszczyzny płótna, wyjścia w przestrzeń. Dzieci poznają różne formy poszerzania pojęcia obrazu –  jako asamblażu, brikolażu, instalacji.  Warsztaty praktyczne pokażą potencjalność powtórnego wykorzystania obiektów uważanych za niepotrzebne. W ramach działań (również o walorach ekologicznych i recyklingowych) na bazie tektury, bibuły, kolorowych papierów, tkanin powstaną robimy  ozdobne ramki na zdjęcia na ścianę.

19.03.2014  | godz. 13.30 – 15.30 | Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Piłsudskiego 26 (Za Cukrownią)

„Tajemnicze stwory”
Zajęcia dotyczą fantastycznych stworów i postaci. Wyobraźnia starożytnych zaludniała swą mitologię i sztukę fantastycznymi stworami – sfinksami, centaurami, gorgonami, półludźmi-półzwierzętami. Wiele z nich zadomowiło się na stałe w literaturze i sztuce. Opowieść o starożytnych hybrydach stanie się pretekstem do działań twórczych, podczas których dzieci będą tworzyć własne hybrydy z kolorowych papierów, gazet, bibuły. Dzieci wykonają stwory inspirowane przedstawieniami z zajęć teoretycznych ale też świtem bajek, czy własnej wyobraźni.

25.03.2014  | godz. 13.30 – 15.30 | Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Skrzydła”, ul. Szmaragdowa 1  (Czuby płd) 

„Obrazy z kawałków”    (Kubizm/ kolaż)
Zajęcia będą dotyczyły zagadnień związanych ze sztuką kubistów. Dzieci dowiedzą się dlaczego obraz złożony z wielu różnych kawałków nieustannie stanowi inspirację dla artystów oraz do czego kubiści wykorzystywali gazetę codzienną. W części plastycznej naśladując takich twórców jak Pablo Picasso czy Georges Braque, przy użyciu różnorodnych materiałów stworzą swój własny kolaż.

26 marca (środa) | godz. 13.30 – 15.30 | Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Piłsudskiego 26 (Za Cukrownią)

„Rysunkowe meandry”    (frotage)
Zajęcia będą dotyczyły bogactwa rysunku jako medium. Opowiemy o historii rysunku począwszy od rytów naskalnych po współczesne formy wyrazu jak komiks czy rysunkowe animacje. Będziemy rozmawiać o niezwykłych dziełach wykonanych tą techniką autorstwa Leonarda da Vinci, Egona Schile, Eschera, zanurzymy się w rysunkowe światy Dana Perjovschi’ego, Alevtiny Kakhidze, Mariusza Tarkawiana.  Na warsztacie dzięci będą tworzyć rysunki za pomocą techniki frotażu.

_______

luty karuzela

LUTY


09.02 .2014
 | godz. 16.00  | ACK UMCS Chatka Żaka  

„Mali malarze w dużym  muzeum”
 Na zajęciach dzieci dowiedzą się czym tak naprawdę jest muzeum i jakie przedmioty się w nim znajdują. Przedstawione zostaną najróżniejsze muzea oraz budynki muzealne architektury współczesnej. Warsztat plastyczny zaowocuje  wspólnym dziełem sztuki, Powstanie najdłuższy obraz świata. Każde dziecko dostanie kwadrat o tej samej wielkości, na którym powstanie obraz na wspólni wybrany temat. Wszystkie kwadraty zastaną sklejone w jeden długi, niekończący się obraz, który zostanie zawieszony w korytarzu ACK. Powstanie dzieło, które w nieskończoność będzie można powiększać.

19.02.1014 |  godz. 17.00  | ACK UMCS Chatka Żaka  

„Karnawał trwa”
Część teoretyczna zajęć przybliży dzieciom motyw maski, który od wieków jest wykorzystywany przez różne kultury. Dzieci zapoznają się z maskami afrykańskimi, greckimi, japońskimi, czy tak popularnymi w trakcie karnawału maskami weneckimi. Poznają bliżej ich magiczną symbolikę i znaczenie, które podkreśla Oscar Wilde mówiąc: „Człowiek najmniej jest sobą, gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a powie ci prawdę.” Zajęcia przypomną dzieciom o przeznaczeniu tych magicznych atrybutów wprowadzając je m.in. do świata japońskiego Teatru „nō”. W części plastycznej wykorzystując różnorodne materiały, farby i tkaniny, najmłodsi wykonają swoją własną maskę.

23.02. 2014  | Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Antoniego Gębali w Lublinie

„Światło i cień”
Podczas warsztatu teoretycznego dzieci poznają najnowsze designerskie rozwiązania dotyczące oświetlenia i lamp tworzonych przez czołowych projektantów. Dowiedzą się jaką rolę odgrywa światło w kształtowaniu wnętrza. W części plastycznej przy pomocy osób prowadzących zajęcia wykonają swój własny lampion, który pomoże odpędzić nocne koszmary. Na warsztacie zapoznają się również z instalacją świetlną Elizy Galey, która będzie inspiracją do ich lampionów. Finałem będzie wspólna aranżacja instalacji.

26.02.2014   | godz. 17.00 | ACK UMCS Chatka Żaka

„Eco-art. Sztuka rzeczy niepotrzebnych”
Czy z rzeczy, które na co dzień wyrzucamy do śmieci można zrobić coś fajnego? A czy może z nich powstać dzieło sztuki? Na te i wiele innych nietypowych pytań najmłodsi uzyskają odpowiedź w trakcie zajęć teoretycznych, poznając przy tym niezwykłych artystów jak: Jane Perkins czy Sean Avery. W części warsztatowej dzieci z pomocą instruktorów wykonają roboty, postaci z bajek, filmów, z pudelek, puszek, gazet itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s